Sky blue

4. června 2010 v 19:23 | Tess |  Daily news

Today I had really great day! Just because of the wather. I was waiting too long time for temperatures about 20 degrees and here it is. Hope, it will last more than few days, because I have so many plans for this summer! 

prague
My home!
prague
Le chaton.


As I said, I visited our shop with clothes and as I expected, I am owner of two new pairs of tights.  I overlooked the catalogue and have to order at least five other pairs. Just so cute! There is also a new catalogue of sportwear so I´m thinking about some bikini. 

I must say, that Prague is beautiful during all seasons. But summer is the best! Or winter? Well, I´m not sure, it depends. But now there are so many nice places attracting you to visit and just stay and lie on the grass.... and draw the atmosphere of this city. One thing I don´t like about Prague is public transport. Especialy trams. There are so many homeless in winter. They´re just going back and forth, just because of warm. You can never foreknow who was sitting on the bench before you. And the smell. So, in summer there is another problem. Some people didn´t get learn what a deodorant is, yet. It´s better to walk anywhere. So my feets hurt a lot, because omnipresent cobblestones and heels doesn´t mean the best combination. 
sunny


And among others... I decided to write in english as you can see. I don´t know if it´s a good idea but I´ll try. I´m sorry for my not so good englis, I know... there are many mistakes, but I try to do my best. If you open whole article, you can see this words in czech :)

dress
I simply had to buy it. This dress is fantastic and the price was more than nice. I think I´ll put it on for this night. 

For czech -> open the whole article


Dnešek jsem si vážně užila, hlavně díky počasí. Na teploty kolem dvacítky jsem čekala neskutečně dlouho a oalá... tady jsou! Doufám, že to vydrží déle, než jen několik dní, protože mám na tohle léto hromadu plánů.

Jak jsem se zmínila, byla jsem se podívat v obchodě a jak jsem očekávala, neodešla jsem s prázdnou. Takže teď jsem majitelkou dvou nových párů punčoch. A když jsem si jen tak zběžně prolistovala katalog, nemůžu jinak, než si objednat přinejmenším dalších pět párů. Jsou dokonalý! Taky už máme konečně katalog se sportovním oblečením a celkem mě lákají nějaké nové plavky, tak uvidíme.

Musím říct, že Praha je nádherná v každém ročním období. Ale v létě je nejkrásnější. Nebo v zimě? Dobře, nejsem si jistá... každé má něco do sebe! Ale teď je tu tolik úžasných míst, kam se prostě musíte podívat. Lákají vás k tomu, abyste si jen tak lehli na trávu a nasávali atmosféru tohoto města. Jednou z věcí, které tu ale opravdu nesnáším, je MHD. Obzvlášť tramvaje. V zimě jsou nacpané bezdomovci, kteří jezdí sem a tam, pouze za vidinou tepla. Nikdy nevíte, po kom si sedáte a všude kolem se line TEN smrad. Jasně, v létě přichází jiný problém. Někteří lidé (a že jich není málo!) doposud nezjistili, co to vlastně jsou deodoranty. Kamkoliv jdete, je lepší jít pěšky. Takže mě teď neskutečně bolí nohy. Protože kočičí hlavy a podpatky nejsou tou nejlepší kombinací.

Tess
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama